Infolinia: +48 600 580 601

Akumulatory do samochodów osobowych

Akumulatory samochodowe to jeden z najważniejszych komponentów pojazdów którymi na co dzień poruszamy się po drogach. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór baterii, a to może wydawać się skomplikowanym zadaniem, gdyż należy dokładnie dopasować ją pod „Nasz” samochód.


Wszyscy wiemy, że akumulatory nie są wieczne - ale porządny i sprawdzony akumulator posiada żywotność dłuższą niż większość dostępnych akumulatorów w tzw. "sieciówkach". Dobry akumulator samochodowy powinien wystarczyć na około 5 lat optymalnej eksploatacji, natomiast należy pamiętać, że nie tylko niskie temperatury, czy też uporczywa jazda z uszkodzonym alternatorem, dość znacznie obniżą żywotność naszej baterii w samochodzie.
Okazuje się, że od ujemnych temperatur dużo groźniejsze mogą okazać się dla akumulatora temperatury wysokie. To właśnie podczas upałów dochodzi do szybszego niż podczas zimy samorozładowania akumulatora, a dodatkowo wysoka temperatura przyspiesza korozję dodatnich płyt, co skutkuje przyspieszonym procesem starzenia się baterii.


Jaki wybrać akumulator samochodowy?

Parametry akumulatora samochodowego powinny być dopasowane do specyfikacji danego auta i uzależnione co do wyposażenia elektrycznego pojazdu, klimatu w miejscu jego eksploatacji, oraz innych czynników. Ważne są nie tylko parametry jak np. prąd rozruchowy podawany w amperach [A], czy pojemność akumulatora wyrażona w amperogodzinach [Ah]; ważne są też jego wymiary, bo akumulator musi zmieścić się w miejsce dla niego dedykowane w Naszym samochodzie. Należy też pamiętać o biegunowości a konkretnie o ułożeniu plusa ‘‘+” i minusa ‘‘-” na akumulatorze, w przeciwnym wypadku podczas podłączania może okazać się, że przewody z klemami będą za krótkie.


Rodzaje akumulatorów:

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe,jest to najstarszy i najczęściej stosowany w dzisiejszych czasach typ akumulatora z uwagi na dobrą trwałość i stosunkowo niską cenę. Dzielą się na obsługowe (gdzie samodzielnie możemy sprawdzić stan elektrolitu) oraz bezobsługowe (zamknięte - bez możliwości sprawdzenia stanu elektrolitu), które pozwalają uzyskać wysoką moc i dostarczają wysokie prądy podczas rozruchu.
  • Akumulatory Żelowe, gdzie „kwas” zmieszany jest z dwutlenkiem krzemu tworząc tym samym żel, który unieruchamia elektrolit – tego typu akumulatory są wysoce odporne na wibracje oraz wstrząsy, a ryzyko wycieku nawet w przypadku uszkodzenia obudowy jest ograniczone do minimum. Znajdują one swoje zastosowanie w przyczepach kempingowych, niewielkich pojazdach elektrycznych czy łodziach.
  • Akumulatory EFBsą zmodyfikowaną wersją akumulatorów kwasowo-ołowiowych o wydłużonej trwałości w których zastosowano płyty ze stopu ołowiu, wapnia i cyny. Znalazły swoje zastosowanie w pojazdach z podstawowym systemem START-STOP
  • Akumulatory AGM o wydajności nawet 3 krotnie większej niż tradycyjny akumulator samochodowy oraz odporności na wstrząsy i wibracje jak w przypadku akumulatorów żelowych. Stosowane są w samochodach wyposażonych w system START-STOP z odzyskiwaniem energii.

Na zepsutym akumulatorze nie pojedziesz

Wymiana akumulatora w samochodzie w większości aut jest bardzo prosta i możesz wykonać ją samemu. W Naszym sklepie oferujemy bezpłatny montaż wszystkich akumulatorów znanych marek tam gdzie dostęp do akumulatora jest bezproblemowy (obejmujący 99% park pojazdów) - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - przyjedź osobiście, zadzwoń lub napisz - doradzimy, skonsultujemy i zamontujemy akumulator do Twojego auta.


Zastanawiasz się czy warto kupić akumulator samochodowy Varta, a może kupić akumulator Bosch? W ofercie posiadamy sprawdzone marki akumulatorów takich jak Centra, Banner, Premium. Ceny akumulatorów samochodowych są czynnikiem decydującym o zakupie, dlatego posiadamy baterie dostępne na każdą kieszeń.